Nie możesz zostać testerem oprogramowania? Oto inne role w IT, które mogą Cię zainteresować

Odpowiadając na różne pytania związane z rozpoczęciem kariery testera, staram się podkreślać rolę naturalnych predyspozycji, motywacji i cech charakteru ułatwiających wykonywanie tego zawodu. Jestem przekonany, że dobre określenie swoich silnych stron i oczekiwań co do zawodowej przyszłości powinno poprzedzać każdą decyzję o zmianach swojej kariery.

Na tym wstępnym etapie, a potem przy bliższym kontakcie z zagadnieniami Software Quality Assurance, może okazać się, że trudno będzie Ci pełnić rolę testera. Czy w takiej sytuacji należy porzucić marzenia o dołączeniu do branży rozwoju oprogramowania i poszukać czegoś zupełnie innego?

Niekoniecznie 🙂 Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które warto rozważyć, jeśli czujesz, że testowanie nie jest odpowiednim dla Ciebie zawodem. Nie jest to kompletna lista, ale powinna rozszerzyć Twoje horyzonty.

 

Specjalista komunikacji technicznej

Ta rola nie jest tak popularna w świecie IT jak programista, czy choćby tester. W niektórych firmach czy projektach rozwoju oprogramowania w ogóle nie znajdziesz takiej osoby. Nie zmienia to jednak faktu, że technical writer w sposób znaczący wpływa na jakość oprogramowania i jego szeroko rozumiany user experience. Mogłem o tym przekonać się poprzez wieloletnią, regularną współpracę ze specjalistami komunikacji technicznej. Dzięki nim nauczyłem się jak ważna jest rola odpowiedniej dokumentacji produktu.

Kim tak naprawdę jest technical writer i jaka jest jego rola? Najprościej mówiąc to ktoś, kto objaśnia i tłumaczy zagadnienia techniczne, często skomplikowane, na język zrozumiały dla końcowego użytkownika. Efektem tej pracy są różnego rodzaju dokumenty (instrukcje, grafiki, diagramy itd.). Taki specjalista to osoba, która lubi i potrafi pracować z dokumentacją, często biegle władająca językiem angielskim.

Jeśli ten zawód zainteresował Cię bardziej, to odsyłam cię do strony techwriter.pl

 

Młodszy analityk biznesowy (IT)

Analityk biznesowy, czy też częściej spotykany w projektach zwinnych Produkt Owner, to osoba która łączy świat oczekiwań klientów i technicznych specyfikacji zespołów wytwarzających oprogramowanie. Analityk zbiera wymagania, projektuje rozwiązania problemów biznesowych, czuwa nad wytwarzaniem systemu i waliduje efekty końcowe.

Do samodzielnego wykonywania tej roli potrzebne są spore umiejętności i praktyka w zawodzie, ale czasem można znaleźć oferty pracy dla młodszych analityków IT. Zwykle zaczynają oni swoją pracę pod okiem kogoś bardziej doświadczonego, często asystując w projektach, mając jednocześnie możliwość stopniowego rozwoju swoich kompetencji i przejmowania większej odpowiedzialności.

W tej pracy oczywiście bardzo liczą się umiejętności analityczne i kreatywność, ale również i te „miękkie” – słuchanie, komunikacja i stawianie właściwych pytań. Więcej o tej pracy możesz przeczytać m.in. na stronach analizait.pl i analizawymagan.pl

 

Specjalista ds. wsparcia IT

Taka osoba zajmuje się wsparciem technicznym klientów firmy tworzącej oprogramowanie. Zwykle przyjmuje zgłoszenia od klientów i prawidłowo je dokumentuje. W zależności od numeru tzw. linii wsparcia czasami od razu „załatwia” te prostsze czy bardziej typowe problemy, ale częściej przekazuje je dalej – do specjalistów, którzy w określonym czasie powinni je rozwiązać i dostarczyć poprawkę do klienta.

W tej profesji szczególnie ważna jest komunikatywność, a także odporność na stres. Nie jest łatwo rozmawiać z osobą, która aktualnie doświadcza poważnego problemu technicznego powodującego straty w biznesie, a jednocześnie dokładnie zebrać informacje ułatwiające usunięcie usterki.

Niestety nie znalazłem żadnej witryny dla początkujących w tej branży, zachęcam Cię więc do indywidualnego poszukiwania informacji na ten temat.

 

Podsumowanie

Przyznam Ci się, że miałem nieco wątpliwości, czy na JakZostacTesterem.pl powinienem poruszać temat innych zawodów w IT. Ale czytając wypowiedzi kandydatów na testerów wiem, że wielu z nich nie jest jeszcze przekonanych co do kierunku rozwoju swojej kariery. Z drugiej strony Ci, którzy zostaną testerami, mogli w tym wpisie zapoznać się z profilami osób, z którymi kiedyś będą współpracować.

W kolejnych postach nadal zamierzam koncentrować się na profesji testera oprogramowania, więc raczej nie licz na rozwinięcie wymienionych wątków innych specjalności w IT na tym blogu 🙂
 
 

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online

3 myśli na temat “Nie możesz zostać testerem oprogramowania? Oto inne role w IT, które mogą Cię zainteresować

  • 3 grudnia 2019 o 09:17
    Permalink

    Witam,
    Uważam, że to świetny pomysł, żeby napisać o podobnych do testera oprogramowania specjalizacjach w branży IT. Zawód „tester oprogramowania” i tak jest dość młody. Tak samo jak szybko i dynamicznie zmienia się cała branża IT, rozwiązania, strategie a nawet globalne założenia, tak zmienia się zapotrzebowanie na rynku pracy. I myślę, że za kilka lat powstaną kolejne następne stanowiska w firmach tej najbardziej dynamicznej w rozwoju działu obsługi już wszystkich obszarów naszego życia. Nie ma takiego obszaru, w której IT nie miałoby swojego udziału. Dlatego też myślę, że pojawiła się potrzeba na zróżnicowanych specjalistów. Uważam też, że każdy znajdzie w końcu swoją specjalizację, i droga kariery każdego nowego programisty, testera, analityka będzie różna. Watro uwierzyć w siebie i zacząć robić to co się lubi.
    Z drugiej strony, mam cichą nadzieję, że rynek pracy nie będzie aż tak wymagający – mam na myśli większe firmy i wyśrubowane wymagania – i młodzi stażem informatycy znajdą zatrudnienie spokojnie po studiach. Mając czas na szaleństwa, a nie tylko ciężką pracę.

    Odpowiedz
  • 6 maja 2020 o 15:00
    Permalink

    Dodalabym Scrum Mastera. Skoro jest juz Product Owner to Scrum Master do duetu 🙂

    Odpowiedz
    • 6 maja 2020 o 18:21
      Permalink

      Trafna sugestia. Często rolę Scrum Mastera łączy się z inną (programisty, testera). Ale są też i tacy SM na „full time”. Więcej o tej roli można przeczytać na blogu w wywiadzie z Patrycją.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *