Z czego składa się dobry przypadek testowy? Przykład (tekst i wideo)

Nawet w dojrzałych organizacjach spotykałem się ze słabymi przypadkami testowymi. Warto więc poświęcić chwilę, aby zapoznać się na przykładzie co powinien zawierać dobry test case. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz karierę testera oprogramowania.

 

Na początek definicja

Wg słownika testerskiego [IEEE 610] przypadek testowy to zbiór danych wejściowych, wstępnych warunków wykonania, oczekiwanych rezultatów i końcowych warunków wykonania opracowany w określonym celu lub dla warunku testowego, jak wykonanie pewnej ścieżki programu lub zweryfikowanie zgodności z konkretnym wymaganiem.

Tyle teoria, która nie zawsze bywa łatwa w zrozumieniu. Na szczęście załączony poniżej przykład powinien Ci tę definicję wyjaśnić.

 

Skutki używania złych przypadków testowych

Kiepska jakość przypadków testowych skutkuje m.in. niejednoznacznymi wynikami wykonania, frustracją testerów i zwiększa ryzyko tzw. rezultatów fałszywie pozytywnych (false-positives) i fałszywie negatywnych (false-negatives). Dlatego warto inwestować czas w naukę projektowania przypadków testowych, ich przeglądy i późniejsze pielęgnowanie, co zwraca się z nawiązką skróceniem czasu testów regresji i skutecznością wykrywania defektów.

 

Dobry przypadek testowy

Jak zatem powinien wyglądać dobry przypadek testowy? Możesz to zobaczyć na krótkim filmiku poniżej. To fragment jednej z lekcji kursu online „Tester Oprogramowania – Poziom Pierwszy”.
 

 
Jeśli masz pytania lub wątpliwości co do przypadków testowych – to komentuj śmiało!

2 myśli na temat “Z czego składa się dobry przypadek testowy? Przykład (tekst i wideo)

  • 25 października 2019 o 08:17
    Permalink

    W tym filmiku nie ma odpowiedzi na pytanie z tytulu. Jak powinien wygladac dobry przypadek testowy. Jest raczej pokazanie jak prawidlowo wprowadzic przypadek testowy do TestLink’a. A sedno „dobrego przypadku testowego” tkwi wlasnie w tym, czego nie ma w tym krotki pokazie, czyli w czesci kreatywnej – tworzeniu przypadku testowego. Oparcie sie na tym, co przetestuje, i jakie sa warunki „brzegowe” i danych wejsciowych i danych wynikowych.

    Odpowiedz
    • 25 października 2019 o 09:16
      Permalink

      Dzięki za komentarz.
      Celem tego wpisu było zwrócenie uwagi na istotność zagadnienia i wprowadzenie do tematu, oraz pokazanie „z czego składa się” przypadek testowy. Myślę, że to mogło ukierunkować kogoś, kto jeszcze nie miał z nim styczności. A dojście do sedna TC to raczej kwestia godzin nauki i ćwiczeń, a nie minut. Nie sądzę, aby wyczerpanie tematu było możliwe we wpisie na blogu i krótkim filmie – fragmencie jednej z kilkudziesięciu lekcji.
      Pozdrawiam!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *