Systemy informatyczne stają się wszechobecne, są istotną częścią naszego codziennego życia. Stale zwiększa się obszar ich zastosowania oraz stopień skomplikowania. Aby oprogramowanie spełniało właściwie swoją rolę potrzebne jest zapewnienie jego wysokiej jakości. Ma to szczególne znaczenie w przypadkach systemów krytycznych, gdzie w razie awarii w grę może wchodzić nie tylko ryzyko strat finansowych, ale nawet utrata zdrowia i życia.
Producenci oprogramowania już dawno uświadomili sobie, że do stworzenia wartościowego dla klienta produktu konieczna jest współpraca zespołów złożonych z różnych specjalistów – m.in. analityków, programistów, dokumentalistów, kierowników projektu i oczywiście testerów.
Na tym blogu będę pisał właśnie o pracy testera oprogramowania i o tym, jak można się do niej przygotować. Jeśli jesteś osobą, która:
– zastanawia się, czy ma predyspozycje do tej pracy,
– studiuje lub pracuje w innej branży i chce się przekwalifikować,
– zaczęła niedawno pracę jako tester i chce się rozwijać,
to znajdziesz tu garść porad i wskazówek.
Na rynku jest co najmniej kilka innych źródeł podobnej wiedzy (strony www, książki itd.), ale, szczerze powiedziawszy, większości z nich nie czytałem. Nie chcę się nimi sugerować i przedstawiam tu własne opinie. Jeśli coś powtórzy się i u mnie – możesz Czytelniku przyjąć to jako potwierdzenie ogólnie znanych prawd. A jeśli będzie to coś zupełnie nowego – pomoże Ci to rozszerzyć horyzonty.
Nie twierdzę, że w każdym przypadku trafię w sedno. Jeśli jednak pomogę tutaj choć kilku osobom stać się wartościowymi testerami, to bardzo będę się cieszył. Podobnie jak paru rekruterów, którzy trafią na solidnych, zdeterminowanych do pracy w Quality Control / Quality Assurance kandydatów. Bo zapotrzebowanie rynku pracy na takie osoby jest obecnie bardzo wysokie…
O autorze
Nazywam się Michał Putowski i z zawodu jestem testerem oprogramowania. Na stanowiskach związanych z Software Quality Assurance pracuję już od kilkunastu lat. Choć może powinienem napisać „pracowałem”, bo obecnie odpowiadam za zespoły bardziej interdyscyplinarne, złożone nie tylko z testerów. Jednak temat zapewnienia jakości nadal jest mi szczególnie bliski – przede wszystkim w obszarze procesów tworzenia oprogramowania oraz rekrutacji specjalistów QC/QA. Możesz też przeczytać jak zostałem testerem.
Spostrzeżenia i myśli, którymi się tu dzielę, bazują głównie na moich doświadczeniach z pracy. Wspierane są one wiedzą wyniesioną z testerskich konferencji, spotkań, dyskusji, kursów i egzaminów ISTQB.