Testowanie oprogramowania – najlepsze książki dla początkujących


 

Kandydaci na testerki i testerów oprogramowania często pytają jakie książki będą dla nich najlepsze. Dlatego w tej sekcji zebrałem kilka pozycji, które powinny pomóc osobom zaczynającym swoją przygodę z testowaniem. Jednocześnie książki te cieszą się dobrymi opiniami i są polecane przez większość czytelników.

Jeśli szukasz czegoś bezpłatnego, polecam Ci e-booka w formacie PDF o przygotowaniu do rekrutacji mojego autorstwa.

A jeśli wolisz uczyć się w Internecie, zerknij na zestawienie najlepszych kursów IT online.

Kupując za pośrednictwem tej strony wspierasz rozwój bloga JakZostacTesterem.pl. Niezależnie co wybierzesz – życzę Ci owocnej nauki!

 


 

Zawód Tester

Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia

Autor: Radosław Smilgin

Wydanie, rok: 2 (poszerzone), 2018

Liczba stron: 342

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Drugie wydanie prawdopodobnie najlepszej książki dla kandydatów na testerów oprogramowania. W pierwszej części publikacji autor omawia podstawy zawodu testera, a w drugiej podaje praktyczne przykłady i gotowe narzędzia do użycia w pracy. Wydanie drugie książki dodatkowo zostało rozszerzone o aspekt radzenia sobie na rynku pracy.

 


 

Certyfikowany tester ISTQB Poziom podstawowy

Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy

Autorzy: Adam Roman, Lucjan Stapp, Michaël Pilaeten

Wydanie, rok: 2, 2024

Liczba stron: 448

Wydawca: Helion

Publikacja ułatwia przygotowanie się do certyfikacji ISTQB (International Software Testing Qualification Board) poziomu podstawowego wg najnowszego syllabusa w wersji 4.0 z roku 2023.

 


 

Praktyka testowania. Zeszyt ćwiczeń

Praktyka testowania. Zeszyt ćwiczeń

Autor: Radosław Smilgin

Wydanie, rok: 1, 2022

Liczba stron: 350

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

To publikacja przeznaczona dla osób, które chcą zostać testerami oprogramowania – mają wiedzę teoretyczną dotyczącą testowania i chcą ją sprawdzić w praktyce. Książka pokazuje aspekty, które mogą przydać się początkującym testerom oprogramowania zarówno podczas rozmów kwalifikacyjnych, jak i już w czasie wykonywania zawodowych obowiązków.

 


 

English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego

English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego

Autorka: Beata Błaszczyk

Wydanie, rok: 1, 2021

Liczba stron: 288

Wydawca: Helion

Język angielski jest nieodłącznym elementem świata IT. W książce znajdziesz profesjonalne angielskie teksty dotyczące różnych obszarów IT: baz danych, big data, sieci komputerowych, metod wytwarzania oprogramowania i wielu innych. Każdy z nich został opatrzony słowniczkiem zawierającym tłumaczenia na język polski zarówno terminów specjalistycznych, jak i tych z języka ogólnego. Ponadto w każdym rozdziale omówione zostały różne zagadnienia gramatyczne wraz z przykładami ich zastosowania w języku informatyki.

 


 

SQL w mgnieniu oka

SQL w mgnieniu oka

Autor: Ben Forta

Wydanie, rok: 5, 2022

Liczba stron: 256

Wydawca: Helion

SQL jest najważniejszym narzędziem pracy na bazach danych. Solidne opanowanie podstaw SQL nie wymaga wielkiego trudu – wystarczy spędzić z tą książką 10 minut dziennie!

 


 

Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania

Automatyzacja testów. Kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania

Autor: Arnon Axelrod

Wydanie, rok: 1, 2022

Liczba stron: 456

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Korzystanie z automatyzacji testów we właściwy i efektywny sposób nie jest proste. Wiele prób automatyzacji kończy się niepowodzeniem. Dużo jest czynników, które mają wpływ na wartość automatyzacji testów i jej koszty. Książka omawia te aspekty, aby ułatwić podejmowanie decyzji pozwalających na stworzenie możliwie najlepszego rozwiązania, które nie tylko sprawi, że projekt automatyzacji testów odniesie sukces, lecz także pozwoli rozwijać się całemu projektowi oprogramowania.

 


 

Python dla testera

Python dla testera

Autor: Piotr Wróblewski

Wydanie, rok: 1, 2021

Liczba stron: 267

Wydawca: Helion

Python to najbardziej uniwersalny i przystępny język programowania, jaki kiedykolwiek powstał. Jeśli chcesz poznać go od podstaw, sięgnij po odpowiedni podręcznik – taki jak ta książka. Programuj, uruchamiaj, automatyzuj – przekonaj się, jak dużo oferuje Python!

 


 

Java. Podstawy. Wydanie XII

Java. Podstawy

Autor: Cay S. Horstmann

Wydanie, rok: 12, 2022

Liczba stron: 808

Wydawca: Helion

W opinii większości czytelników to najlepszy na rynku poradnik do nauki języka Java. W tej napisanej w przystępnym języku książce znajdziesz setki dobrze wyjaśnionych przykładów, które pomogą Ci zrozumieć język Java i jego bibliotekę. Ten obszerny i dokładny podręcznik ułatwi Ci zdobycie solidnych podstaw najpopularniejszego języka programowania nawet wtedy, gdy jesteś osobą początkującą w tworzeniu kodu.

 


 

8 myśli na temat “Testowanie oprogramowania – najlepsze książki dla początkujących

 • 2 lutego 2020 o 00:16
  Permalink

  Witam, czy książki najlepiej przeczytać w powyższej kolejności czy nie ma to znaczenia?

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2020 o 10:18
  Permalink

  Cześć,
  Na początek zdecydowanie polecam coś z podstaw testowania, jak „Zawód Tester”. Dopiero potem proponuję wybierać kolejne książki, w zależności od własnej ścieżki rozwoju (np. nauki konkretnego języka programowania).

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2020 o 17:36
  Permalink

  Python czy Java – do pracy jako tester automatyzujący? Są jakieś ograniczenia (bo wstępnie chciałem się skupić na tym pierwszym języki i na „sztuce” testowania

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2020 o 18:14
   Permalink

   Cześć Marcin,
   Pytanie wydaje się proste, ale odpowiedź łatwa już nie jest. Myślę, że ten wpis o nauce automatyzacji może ułatwić Ci decyzję. Gdy to pisałem (2 lata temu) nieco bardziej popularna była Java. Ale mam wrażenie, że Python znacznie zyskał na popularności od tego czasu, zwłaszcza wśród testerów oprogramowania i to może być lepsza opcja. Wybór należy do Ciebie 🙂

   Odpowiedz
  • 27 czerwca 2023 o 16:25
   Permalink

   Cześć. Jestem na etapie poszukiwania kompletnego kursu z testowania manualnego, następnie automatycznego. Czy z racji doświadczenia i wiedzy możesz polecić kurs warty uwagi? Jestem osobą początkującą. A teraz na pewno sięgam po książkę „Zawód tester” oraz „English 4IT”.
   Pozdrawiam
   Monika

   Odpowiedz
   • 27 czerwca 2023 o 17:21
    Permalink

    Cześć Monika,
    Dobry wybór książek 🙂 Odnośnie kursu testowania manualnego – jeśli jesteś zainteresowana kursem online, to najlepiej znam i oczywiście polecam kurs mojego autorstwa: https://kurs.testowanie.online/
    Jeśli interesuje Cię natomiast bardziej złożony kurs wielotygodniowy lub studia – odezwij się proszę, postaram się wskazać kilka znanych mi opcji. Kurs dotyczący testowania automatycznego proponuję wybrać później, najlepiej po decyzji dotyczącej języka i narzędzi, biorąc pod uwagę także zapotrzebowanie pracodawców. Powodzenia 🙂

 • 11 stycznia 2023 o 15:09
  Permalink

  Czy książka wydana 8 lat temu (mam na myśli tę autorstwa Pani Zmitrowicz) jest jeszcze na tyle aktualna, że warto w nią inwestować?

  Odpowiedz
  • 11 stycznia 2023 o 19:10
   Permalink

   [Aktualizacja 2024] Ta książka na pewno ma swoje zalety, ale bazuje na planie nauczania ISTQB® Certyfikowany Tester dla poziomu podstawowego z roku 2011. Obecnie rekomenduję książkę „Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy” (druga na liście) wg sylabusa z 2023 roku. Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...