fbpx

Testowanie oprogramowania – najlepsze książki dla początkujących

 

Kandydaci na testerki i testerów oprogramowania często pytają jakie książki będą dla nich najlepsze. Dlatego w tej sekcji zebrałem kilka pozycji, które powinny pomóc osobom zaczynającym swoją przygodę z testowaniem. Jednocześnie książki te cieszą się dobrymi opiniami i są polecane przez większość czytelników.

Jeśli szukasz czegoś bezpłatnego, polecam Ci e-booka w formacie PDF o przygotowaniu do rekrutacji mojego autorstwa.

A jeśli wolisz uczyć się z kursów internetowych, zerknij na e-mailowy “Kurs Podstaw Informatyki” oraz kurs online “Tester Oprogramowania – Poziom Pierwszy”.

Kupując za pośrednictwem tej strony wspierasz rozwój bloga JakZostacTesterem.pl. Niezależnie co wybierzesz – życzę Ci owocnej nauki!

 


 

Zawód Tester

Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia

Autor: Radosław Smilgin

Wydanie, rok: 2 (poszerzone), 2018

Liczba stron: 350

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Nowe wydanie prawdopodobnie najlepszej książki dla kandydatów na testerów oprogramowania. W pierwszej części publikacji autor omawia podstawy zawodu testera, a w drugiej podaje praktyczne przykłady i gotowe narzędzia do użycia w pracy. Wydanie drugie książki dodatkowo zostało rozszerzone o aspekt radzenia sobie na rynku pracy.

 


 

Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia

Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia

Autor: Adam Roman

Wydanie, rok: 2 (poszerzone), 2017

Liczba stron: 1200

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Prawdziwe kompendium testerskiej wiedzy. Pozycja, z której można korzystać przez całą karierę specjalisty jakości oprogramowania. Książka otrzymała tytuł Najlepszej Książki Akademickiej w 2017 roku w konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego, oraz nagrodę na Najlepszą Książkę Naukową na Targach Książki Naukowej i Akademickiej “Academia 2016.”

 


Tester oprogramowania - przygotowanie do egzaminu

Tester oprogramowania. Przygotowanie do egzaminu z testowania oprogramowania

Autor: Karolina Zmitrowicz

Wydanie, rok: 1, 2015

Liczba stron: 194

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Główny cel tej książki to pomoc w przygotowaniu się do certyfikacji ISTQB poziomu podstawowego. Oprócz teorii publikacja zawiera przykłady, a także pytania kontrolne oraz próbkę pytań egzaminacyjnych. Dostępna w wersji drukowanej i jako e-book.


 

Testowanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych

Testowanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych. Receptury

Autorzy: Paco Hope, Ben Walther

Wydanie, rok: 1, 2010

Liczba stron: 310

Wydawca: Helion

Pozycja dotycząca testów bezpieczeństwa, napisana w miarę prostym językiem, z wieloma przykładami. Myślę, że stanowi dobre wprowadzenie w temat security dla wszystkich specjalistów jakości oprogramowania, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę i przypadki testowe o testy podatności na typowe problemy aplikacji internetowych.


 

Testowanie w procesie Scrum

Testowanie w procesie Scrum

Autorzy: Tilo Linz

Wydanie, rok: 1, 2014

Liczba stron: 242

Wydawca: Promise

Większość projektów dotyczących wytwarzania oprogramowania jest obecnie prowadzona według metodyk zwinnych. Dlatego też znajomość Scrum-a oraz roli i sposobów zapewnienia jakości w tym procesie staje się jedną z najważniejszych umiejętności testerów, inżynierów jakości i kierowników projektu. Książka ta ułatwia przygotowanie do rozszerzenia certyfikacji ISTQB Foundation Level o „Agile Tester”.


 

Algorytmy - ilustrowany przewodnik

Algorytmy. Ilustrowany przewodnik

Autor: Aditya Bhargava

Wydanie, rok: 1, 2017

Liczba stron: 256

Wydawca: Helion

Niezależnie jakiego języka programowania się uczysz, to ta książka dostarczy Ci wiedzy na temat rozwiązywania najczęściej spotykanych problemów w pisaniu kodu. W podręczniku w przystępny sposób opisano cały zestaw algorytmów, wraz z przykładami, schematami oraz analizą plusów i minusów. Poznaj algorytmy i wznieś swoje umiejętności programistyczne na wyższy poziom.


 

Wzorce projektowe

Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku

Autorzy: Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides

Wydanie, rok: 2, 2017

Liczba stron: 376

Wydawca: Helion

Dzięki tej książce dowiesz się, czym są wzorce projektowe i jak wspomagają one projektowanie programowania obiektowego. Ta pozycja to prawdziwy przewodnik po trzech kategoriach wzorców projektowych – konstrukcyjnych, strukturalnych i operacyjnych. W podręczniku znajdziesz wzorce gotowe do natychmiastowego użycia i sposoby efektywnego opracowania projektu wysokiej jakości.


 

Python 3

Python 3. Proste wprowadzenie do fascynującego świata programowania

Autor: Zed A. Shaw

Wydanie, rok: 1, 2018

Liczba stron: 312

Wydawca: Helion

Świetna książka napisana specjalnie dla początkujących, i to nie tylko w języku Python, ale ogólnie w programowaniu. Porusza ona między innymi tematy przygotowania środowiska programistycznego, pisania kodu, programowania obiektowego oraz projektowania i budowania aplikacji. Autor książki posiada rzadką, ale bardzo cenną umiejętność pisania o trudnych rzeczach w sposób zrozumiały i interesujący.


 

Java. Podstawy

Java. Podstawy

Autor: Cay S. Horstmann

Wydanie, rok: 11, 2019

Liczba stron: 872

Wydawca: Helion

W opinii większości czytelników to najlepszy na rynku poradnik do nauki języka Java. W tej napisanej w przystępnym języku książce znajdziesz setki dobrze wyjaśnionych przykładów, które pomogą Ci zrozumieć język Java i jego bibliotekę. Ten obszerny i dokładny podręcznik ułatwi Ci zdobycie solidnych podstaw najpopularniejszego języka programowania nawet wtedy, gdy jesteś osobą początkującą w tworzeniu kodu.

 


 

4 myśli na temat “Testowanie oprogramowania – najlepsze książki dla początkujących

 • 2 lutego 2020 o 00:16
  Permalink

  Witam, czy książki najlepiej przeczytać w powyższej kolejności czy nie ma to znaczenia?

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2020 o 10:18
  Permalink

  Cześć,
  Na początek zdecydowanie polecam coś z podstaw testowania, jak “Zawód Tester”. Dopiero potem proponuję wybierać kolejne książki, w zależności od własnej ścieżki rozwoju (np. nauki konkretnego języka programowania).

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2020 o 17:36
  Permalink

  Python czy Java – do pracy jako tester automatyzujący? Są jakieś ograniczenia (bo wstępnie chciałem się skupić na tym pierwszym języki i na “sztuce” testowania

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2020 o 18:14
   Permalink

   Cześć Marcin,
   Pytanie wydaje się proste, ale odpowiedź łatwa już nie jest. Myślę, że ten wpis o nauce automatyzacji może ułatwić Ci decyzję. Gdy to pisałem (2 lata temu) nieco bardziej popularna była Java. Ale mam wrażenie, że Python znacznie zyskał na popularności od tego czasu, zwłaszcza wśród testerów oprogramowania i to może być lepsza opcja. Wybór należy do Ciebie 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *