fbpx

Testowanie oprogramowania – najlepsze książki dla początkujących

 

Kandydaci na testerki i testerów oprogramowania często pytają jakie książki będą dla nich najlepsze. Dlatego w tej sekcji zebrałem kilka pozycji, które powinny pomóc osobom zaczynającym swoją przygodę z testowaniem. Jednocześnie książki te cieszą się dobrymi opiniami i są polecane przez większość czytelników.

Jeśli szukasz czegoś bezpłatnego, polecam Ci e-booka w formacie PDF o przygotowaniu do rekrutacji mojego autorstwa.

A jeśli wolisz uczyć się z kursów internetowych, zerknij na e-mailowy “Kurs Podstaw Informatyki” oraz kurs online “Tester Oprogramowania – Poziom Pierwszy”.

Kupując za pośrednictwem tej strony wspierasz rozwój bloga JakZostacTesterem.pl. Niezależnie co wybierzesz – życzę Ci owocnej nauki!

 


 

Zawód Tester

Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia

Autor: Radosław Smilgin

Wydanie, rok: 2 (poszerzone), 2018

Liczba stron: 350

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Nowe wydanie prawdopodobnie najlepszej książki dla kandydatów na testerów oprogramowania. W pierwszej części publikacji autor omawia podstawy zawodu testera, a w drugiej podaje praktyczne przykłady i gotowe narzędzia do użycia w pracy. Wydanie drugie książki dodatkowo zostało rozszerzone o aspekt radzenia sobie na rynku pracy.

 


 

Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia

Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia

Autor: Adam Roman

Wydanie, rok: 2 (poszerzone), 2017

Liczba stron: 1200

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Prawdziwe kompendium testerskiej wiedzy. Pozycja, z której można korzystać przez całą karierę specjalisty jakości oprogramowania. Książka otrzymała tytuł Najlepszej Książki Akademickiej w 2017 roku w konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego, oraz nagrodę na Najlepszą Książkę Naukową na Targach Książki Naukowej i Akademickiej “Academia 2016.”

 


Tester oprogramowania - przygotowanie do egzaminu

Tester oprogramowania. Przygotowanie do egzaminu z testowania oprogramowania

Autor: Karolina Zmitrowicz

Wydanie, rok: 1, 2015

Liczba stron: 194

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Główny cel tej książki to pomoc w przygotowaniu się do certyfikacji ISTQB poziomu podstawowego. Oprócz teorii publikacja zawiera przykłady, a także pytania kontrolne oraz próbkę pytań egzaminacyjnych. Dostępna w wersji drukowanej i jako e-book.


 

Testowanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych

Testowanie bezpieczeństwa aplikacji internetowych. Receptury

Autorzy: Paco Hope, Ben Walther

Wydanie, rok: 1, 2010

Liczba stron: 310

Wydawca: Helion

Pozycja dotycząca testów bezpieczeństwa, napisana w miarę prostym językiem, z wieloma przykładami. Myślę, że stanowi dobre wprowadzenie w temat security dla wszystkich specjalistów jakości oprogramowania, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę i przypadki testowe o testy podatności na typowe problemy aplikacji internetowych.


 

Testowanie w procesie Scrum

Testowanie w procesie Scrum

Autorzy: Tilo Linz

Wydanie, rok: 1, 2014

Liczba stron: 242

Wydawca: Promise

Większość projektów dotyczących wytwarzania oprogramowania jest obecnie prowadzona według metodyk zwinnych. Dlatego też znajomość Scrum-a oraz roli i sposobów zapewnienia jakości w tym procesie staje się jedną z najważniejszych umiejętności testerów, inżynierów jakości i kierowników projektu. Książka ta ułatwia przygotowanie do rozszerzenia certyfikacji ISTQB Foundation Level o „Agile Tester”.


 

Algorytmy - ilustrowany przewodnik

Algorytmy. Ilustrowany przewodnik

Autor: Aditya Bhargava

Wydanie, rok: 1, 2017

Liczba stron: 256

Wydawca: Helion

Niezależnie jakiego języka programowania się uczysz, to ta książka dostarczy Ci wiedzy na temat rozwiązywania najczęściej spotykanych problemów w pisaniu kodu. W podręczniku w przystępny sposób opisano cały zestaw algorytmów, wraz z przykładami, schematami oraz analizą plusów i minusów. Poznaj algorytmy i wznieś swoje umiejętności programistyczne na wyższy poziom.


 

Wzorce projektowe

Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku

Autorzy: Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides

Wydanie, rok: 2, 2017

Liczba stron: 376

Wydawca: Helion

Dzięki tej książce dowiesz się, czym są wzorce projektowe i jak wspomagają one projektowanie programowania obiektowego. Ta pozycja to prawdziwy przewodnik po trzech kategoriach wzorców projektowych – konstrukcyjnych, strukturalnych i operacyjnych. W podręczniku znajdziesz wzorce gotowe do natychmiastowego użycia i sposoby efektywnego opracowania projektu wysokiej jakości.


 

Python 3

Python 3. Proste wprowadzenie do fascynującego świata programowania

Autor: Zed A. Shaw

Wydanie, rok: 1, 2018

Liczba stron: 312

Wydawca: Helion

Świetna książka napisana specjalnie dla początkujących, i to nie tylko w języku Python, ale ogólnie w programowaniu. Porusza ona między innymi tematy przygotowania środowiska programistycznego, pisania kodu, programowania obiektowego oraz projektowania i budowania aplikacji. Autor książki posiada rzadką, ale bardzo cenną umiejętność pisania o trudnych rzeczach w sposób zrozumiały i interesujący.


 

Java. Podstawy

Java. Podstawy

Autor: Cay S. Horstmann

Wydanie, rok: 11, 2019

Liczba stron: 872

Wydawca: Helion

W opinii większości czytelników to najlepszy na rynku poradnik do nauki języka Java. W tej napisanej w przystępnym języku książce znajdziesz setki dobrze wyjaśnionych przykładów, które pomogą Ci zrozumieć język Java i jego bibliotekę. Ten obszerny i dokładny podręcznik ułatwi Ci zdobycie solidnych podstaw najpopularniejszego języka programowania nawet wtedy, gdy jesteś osobą początkującą w tworzeniu kodu.

 


 

2 myśli na temat “Testowanie oprogramowania – najlepsze książki dla początkujących

 • 2 lutego 2020 o 00:16
  Permalink

  Witam, czy książki najlepiej przeczytać w powyższej kolejności czy nie ma to znaczenia?

  Odpowiedz
 • 3 lutego 2020 o 10:18
  Permalink

  Cześć,
  Na początek zdecydowanie polecam coś z podstaw testowania, jak “Zawód Tester”. Dopiero potem proponuję wybierać kolejne książki, w zależności od własnej ścieżki rozwoju (np. nauki konkretnego języka programowania).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *