Proces rekrutacji jako sposób sprawdzenia… pracodawcy

Zainspirowany kilkoma aspektami ciekawej prezentacji Tomka Dubikowskiego na konferencji SkładQA #2 oraz własnymi doświadczeniami chcę dziś poruszyć temat rekrutacji. Nie znajdziesz tu jednak porad, jak oczarować potencjalnego pracodawcę. Bardziej skupię się na tym jak można rozpoznać tych najlepszych.

 

Trochę historii

Jakieś 10 lat temu, jako tester z paroletnim stażem, dostałem bardzo atrakcyjną ofertę udziału w procesie rekrutacyjnym w Warszawie. Firma międzynarodowa, wchodząca na polski rynek, zachęcająca kandydatów dobrymi warunkami. Szybko zdecydowałem się zaaplikować. Byłem gotowy na zmianę miejsca zatrudnienia i przeprowadzkę o 300 kilometrów. W czasie decydującej rozmowy zaprezentowałem się jednak słabo, oferty pracy finalnie nie otrzymałem. Byłem z tego powodu zawiedziony i trochę zły na siebie. Kilka miesięcy później owa firma ze stolicy, w obliczu rozpoczynającego się globalnego kryzysu finansowego, zamknęła swój oddział w Polsce i zwolniła wszystkich, bodaj kilkuset pracowników. Nagle zacząłem się cieszyć i dziękować Bogu, że nie przeszedłem tamtej rekrutacji i mogę obserwować zamieszanie na rynkach oraz powszechne cięcia kosztów mając stałe zajęcie u dotychczasowego pracodawcy.

Ta historia nauczyła mnie jak ważne jest wybadanie firmy oferującej pracę, przed i w czasie rekrutacji.

 

„Ale ja dopiero zaczynam i rekruterzy do mnie nie dzwonią…”

Zdaję sobie sprawę, że dla osoby początkującej każda oferta pracy w zawodzie testera oprogramowania może wydawać się atrakcyjna. Trudno być wybrednym nie mając zbyt wielu opcji zatrudnienia. Niemniej jednak chciałbym Cię skłonić do bardziej świadomego i aktywnego wyboru pracodawcy, który da Ci możliwości rozwoju i stworzy atrakcyjne środowisko pracy.
 

Co należy wziąć pod uwagę analizując potencjalnego pracodawcę?

  • Dojrzałość na lokalnym rynku
  • Ryzyko błędnego wyboru jest zdecydowanie mniejsze, jeśli kandydujesz do firmy obecnej w naszym kraju od co najmniej kilku lat. Dodatkowo łatwiej w tej sytuacji o uzyskanie dokładniejszych informacji, jest duża szansa że ktoś z szerokiego kręgu znajomych pracuje lub pracował w danym miejscu.
     

  • Profesjonalizm w komunikacji
  • W tym obszarze najwięcej zależy od zespołu rekrutacji – jest on front-endem firmy szukającej kandydatów. Profesjonalne podejście można sprawdzić wstępnie na targach pracy czy innym wydarzeniu, gdzie pracodawca jest reprezentowany, a następnie już na właściwej rekrutacji. Jeśli na kolejnych etapach pojawia się chaos, sprzeczne informacje i niedotrzymywanie słowa – to sugeruję odpuścić.
     

  • Możliwości rozwoju i szkolenia
  • To jedna z rzeczy, o którą koniecznie należy dokładnie zapytać w czasie aplikowania o pracę. Zwłaszcza w sytuacji osoby rozpoczynającej karierę w branży. Jak już radziłem w ostatnim wpisie o pierwszych dniach testera w nowej pracy – jako początkująca/-y bardziej zwracaj uwagę na to, czego możesz się nauczyć, niż ile możesz zarobić.
     

  • Kultura pracy i autonomia
  • Zastanów się, czy bardziej odpowiada Ci nieco biurokratyczny klimat korporacji, czy raczej start-up’owa dynamika. Nawet jeśli uzyskałeś własnymi kanałami informacje o specyfice pracy w firmie, to postaraj się dowiedzieć na ten temat więcej w kontekście projektu i zespołu do którego masz dołączyć. Zapytaj o podejście do jakości w organizacji i o sposób kierowania. Rzeczy takie jak micromanagement, nawet dyplomatycznie nazwany, powinny być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Brak autonomii zespołu tworzącego oprogramowanie i nadmierne kontrolowanie w dłuższej perspektywie bywa bardzo bolesne i skutecznie niszczy morale.
     

  • Rodzaj współpracy
  • Najbardziej powszechna jest umowa o pracę, choć w przypadku studentów czy okresu próbnego niektórzy oferują np. zlecenia. Coraz popularniejsze stają się umowy B2B, które wymagają działalności gospodarczej założonej/prowadzonej przez kandydata. Jeszcze przed rozpoczęciem procesu rekrutacji przemyśl co jest dla Ciebie akceptowalne, poczytaj o wadach i zaletach różnych form zatrudnienia. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci wtedy rozmawiać o oczekiwaniach finansowych i porównywać różne opcje.
     

  • Misja, wartości i branża
  • Warto sprawdzić również i ten aspekt, bo może on znacznie wpływać na Twoją codzienną motywację. Jak ważne jest dla Ciebie jest by pracować w branży kluczowej dla współczesnego świata i zmieniać rzeczywistość na lepszą? Czy możesz i chcesz przez dłuższy czas współtworzyć oprogramowanie o wątpliwej wartości czy serwisy z płytkim treściami? Nie chcę tu nadmiernie moralizować, ale to też istotny dla wielu osób czynnik wpływający na satysfakcję z pracy.

 

Kilka porad na koniec jako konkluzja

Co zatem warto zrobić przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu u konkretnego pracodawcy?

Przed rekrutacją:
» sprawdź informacje z rynku pracy;
» zbierz opinie i pytaj znajomych;
» sprawdź historię działalności firmy w ostatnich latach;
» buduj bazę pracodawców inwestujących w młodszych stażem specjalistów odpowiednio wcześniej i sprawdzaj ich np. na targach pracy.

A w czasie procesu rekrutacyjnego:
» pytaj i analizuj na każdym etapie (również mailowo czy telefonicznie, jeśli coś nie zostało doprecyzowane w czasie rozmowy);
» bądź szczery – najlepiej aby obie strony były świadome oczekiwań wobec siebie przed nawiązaniem współpracy.

Jeśli myślisz, że warto coś dodać do tej listy – zostaw proszę komentarz.

Powodzenia w poszukiwaniach wymarzonej pracy!

 

Grafika: Business image created by Pressfoto – Freepik.com

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online