Tester oprogramowania w świecie międzynarodowych korporacji

Globalizacja to proces prowadzący do coraz większej integracji społeczeństw i gospodarek. Towarzyszy mu zwiększenie przepływu kapitału i siły roboczej, a co za tym idzie intensywny wzrost ponadnarodowych korporacji. Pomijając analizę dobrych i złych stron globalizacji, zastanówmy się nad wpływem tego zjawiska na pracę testera oprogramowania.

 

Co globalizacja ma wspólnego z testowaniem oprogramowania?

Być może będziesz pracować (a może już pracujesz?) w polskiej małej firmie lub start-upie. Jednak w dzisiejszej rzeczywistości prędzej czy później zetkniesz się z działającą na skalę światową korporacją. Jeśli nie jako pracownik, to może jako podwykonawca, kontraktor lub partner.
Pomimo rozwoju naszego kraju, koszty pracy w Polsce są nadal relatywnie niskie. Nasi koledzy po fachu w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej lub Skandynawii zarabiają znacznie lepiej. Jednocześnie intensywny rozwój nowoczesnych technologii, związanych z szerokopasmowym Internetem i telefonią, czyni komunikację pomiędzy odległymi geograficznie miejscami łatwiejszą niż kiedykolwiek. Możliwości podróżowania, włączając w to tanie loty, są obecnie (nomen omen) o niebo lepsze niż wcześniej.
Dlatego wiele firm rozwija swoje oddziały w tańszych krajach, redukując koszty i zwiększając swoją konkurencyjność na rynku. W czołowej setce najatrakcyjniejszych miast dla tzw. outsourcingu są trzy polskie, w tym Kraków jako najlepiej notowane w tym rankingu miasto europejskie.
Nam, testerom oprogramowania, ta nowa rzeczywistość stawia kolejne wymagania. Z drugiej strony – rodzi też szereg nowych i fascynujących możliwości. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać.

 

Najważniejsze umiejętności testera wymagane w międzynarodowych projektach

Po głębszym zastanowieniu wyodrębniłem trzy główne wymagania pracodawców szukających specjalistów QA do pracy w korporacjach. Uzupełniają one aspekty poruszone w poprzednich wpisach o cechach testera oprogramowania i jego motywacji.

1. Swobodna komunikacja w języku angielskim

Czy to nam się podoba, czy nie, język Szekspira jest standardem przy międzynarodowej współpracy. Tak więc ciągła praca nad doskonaleniem angielskiego jest świetną inwestycją na przyszłość. Nawet jeśli obecnie nie używasz tego języka na co dzień i startujesz z poziomu początkującego – konsekwentnie i cierpliwie buduj tę umiejętność. Rome wasn’t built in a day 🙂

2. Zrozumienie innych narodowości i kultur
Ten temat rzadko bywa poruszany na technicznych szkoleniach czy na uczelniach, tym bardziej warto przynajmniej poczytać o zwyczajach swoich projektowych partnerów z innych krajów. O ile zwykle nie ma większych wyzwań przy pracy z osobami wywodzącymi się Europy czy USA, to już współpraca z innymi regionami może wiązać się z dodatkowym narzutem komunikacyjnym. Uważne wsłuchiwanie się w różne odcienie angielszczyzny i odpowiednia interpretacja podawanych informacji często wymaga doświadczenia oraz wysokiego poziomu empatii emocjonalnej i poznawczej.

3. Ugruntowane kompetencje testerskie
Wymieniam je na trzecim miejscu, ale to wcale nie jest mniej ważne od powyższych. Szeroka wiedza dotycząca QA i profesjonalne podejście do pracy ułatwiają zdobycie zaufania naszych partnerów. Przydaje się też znajomość międzynarodowych standardów i słownictwa z zakresu testowania, co jest jednym z argumentów przemawiających na korzyść certyfikatu ISTQB.

 

Kilka plusów pracy w korporacyjnym „Quality Assurance”

Trudno będzie mi wymienić wszystkie zalety, ale lista poniżej powinna zarysować zakres możliwości.

  • Ciekawe domeny biznesowe, które w Polsce są rzadko spotykane
  • Udział w interesujących, często dobrze zorganizowanych globalnych projektach
  • Podróże, poznanie świata i rozszerzenie horyzontów
  • Więcej opcji szkoleń i konferencji (mam wrażenie, że łatwiej na nie trafić z globalnej korporacji, niż z małej polskiej firmy)
  • Opcje kontynuacji kariery w innym kraju

 
Co można dodać do tej listy? Zapraszam Cię do podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online