Podszedłem do egzaminu MITC Software Testing 01. Oto moje wrażenia

MITC

 
Jakiś czas temu informowałem o nowym, praktycznym certyfikacie dla testerów oprogramowania – MITC Software Testing 01. Tak się szczęśliwie składa, że niedawno podszedłem do egzaminu MITC i mogę teraz podzielić się z Tobą swoimi wrażeniami. Przekażę Ci też kilka wskazówek, które powinny ułatwić zdanie tego egzaminu.

Egzamin potraktowałem poważnie – zarezerwowałem dla siebie godzinę w wolnym od pracy dniu i skupiłem się na 12 wygenerowanych, czy też wylosowanych dla mnie przez serwer pytaniach. Podchodząc do egzaminu miałem pewne obawy. Mam już prawie 20 lat doświadczenia w testowaniu i często przekazuję swoją wiedzę innym, więc po prostu nie wypadało mi zdobyć mniej niż wymagane do zaliczenia 80% punktów. Wynik był podany zaraz po ukończonej próbie, więc nie musiałem stresować się zbyt długo. I co najważniejsze – egzamin zaliczyłem, choć nie udało mi się osiągnąć maksymalnej liczby punktów.

A teraz pora na kilka wskazówek o tym, jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie certyfikatu – oczywiście bez wchodzenia w szczegóły pytań i bez naruszania reguł MITC.

 

Język angielski

Wszelkie strony informacyjne MITC, jak i sam egzamin, są w języku angielskim. Musisz więc posługiwać się tym językiem komunikatywnie, przynajmniej w zakresie czytania i pisania. Niektóre pytania są otwarte i wymagają wpisania odpowiednich odpowiedzi w pola tekstowe. Dostawca certyfikatu sugeruje umiejętności językowe na poziomie co najmniej B2.

 

Praktyczne doświadczenie w testowaniu

Według mnie egzamin będzie wyjątkowo trudny dla osób, które mają wiedzę teoretyczną, ale nie miały możliwości testowania w praktyce. Jeśli zamierzasz podejść do certyfikacji MITC, a nie masz jeszcze komercyjnego doświadczenia w testowaniu, to zadbaj o praktyczne przećwiczenie takich obszarów jak: projektowanie testów, projektowanie danych testowych, szukanie i rozpoznawanie defektów funkcjonalnych, użyteczności czy bezpieczeństwa, rozpoznawanie statusu wykonania testów, raportowanie incydentów, raportowanie swojej pracy.

 

Proste narzędzia – notatnik, kalkulator

Podobnie jak w pracy, przy egzaminie używałem dwóch monitorów. Na dodatkowym miałem otwarty bardziej zaawansowany notatnik (który zlicza znaki i linie) i kalkulator, które pomagały przy pytaniach związanych z określonymi polami formularza czy prostymi obliczeniami.

 

Instrukcja i egzamin próbny

Na stronie MITC można bezpłatnie i bez konieczności logowania się uruchomić, nawet kilka razy, egzamin próbny. Daje on możliwość zapoznania się z interfejsem i przykładowymi pytaniami. A także z trzecią zakładką – czyli działającą aplikacją, którą testujemy. To chyba najważniejsza różnica w stosunku do innych, bardziej teoretycznych egzaminów.
Rekomenduję także by przed egzaminem przeczytać instrukcję w pliku PDF, która szerzej opisuje rodzaje pól używanych do udzielania odpowiedzi i kilka innych, przydatnych rzeczy.

 

Podsumowanie

Pisałem wcześniej, że patrzę pozytywnie na certyfikację MITC i podoba mi się jej ukierunkowanie na praktykę. Doświadczenie egzaminu tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu. I na pewno tematy związane z MITC będą pojawiać się jeszcze na blogu.

 
Wpis zawiera link afiliacyjny.

 

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Captcha loading...