Lokalne spotkania testerskie jako darmowe źródło cennej wiedzy

Aby poszerzać swoje testerskie horyzonty nie musisz inwestować dużych środków finansowych, brać urlopu i dojeżdżać setek kilometrów. Wystarczy poświęcenie odrobiny prywatnego czasu i ochota do nauki.

Kilka czy kilkanaście lat temu, gdy profesja zapewniania jakości oprogramowania była w Polsce mało popularna, spotkania czy konferencje testerskie dało się policzyć na palcach jednej ręki. Zdobywanie i dzielenie się doświadczeniem poza miejscem pracy było utrudnione, zwłaszcza jeśli pracodawca nie dostrzegał w tym wartości i ograniczał szkoleniowy budżet.

Dziś sytuacja jest diametralnie inna. Niemal w każdym większym mieście w Polsce świetnie rozwijają się lokalne inicjatywy testerskie. Zwykle mają postać ok. dwugodzinnych spotkań, organizowanych za pośrednictwem internetowych serwisów społecznościowych. Aby wziąć udział wystarczy się wcześniej zarejestrować (np. na MeetUp lub Evenea), bo uczestnictwo jest bezpłatne.

Organizatorami są pasjonaci testowania, którzy zwykle działają pro publico bono. Podobnie i prezenterzy – a często są to osoby, które dopiero zaczynają publiczne wystąpienia. Tematy rozmaite – od podstaw testowania do najnowszych trendów i narzędzi w QA. A wszystko najczęściej w luźnej, nieoficjalnej formie, czasem przy kawie lub piwku. Po wystąpieniach można liczyć na ciekawe dyskusje z ludźmi z branży.

 

Lista lokalnych spotkań testerskich

Poniżej lista znanych mi lokalnych spotkań specjalistów QA w Polsce, wraz z odnośnikami. Kolejność miast według liczby mieszkańców. Zachęcam do odwiedzenia podlinkowanych stron, gdzie uzyskasz więcej informacji o organizatorach, miejscach i datach. Na niektórych stronach są również opublikowane materiały z dotychczasowych spotkań.
 

 

Podziękowanie

Na zakończenie chcę serdecznie podziękować osobom, które angażują się w organizację lokalnych spotkań QA. Mówiąc kolokwialnie – odwalacie kawał dobrej roboty. Dzięki Wam setki (a może już tysiące) osób z polskiej społeczności testerów oprogramowania regularnie podnosi poziom swojej wiedzy i jest na bieżąco z nowymi trendami.
Myślę, że między innymi dzięki takim spotkaniom Polska wzmacnia swoją pozycję na mapie światowego testowania. I nawet jeśli koszty pracy będą u nas wzrastać, będziemy mogli konkurować kompetencjami i jakością wykonywanej pracy.

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online

3 myśli na temat “Lokalne spotkania testerskie jako darmowe źródło cennej wiedzy

 • 6 września 2016 o 12:04
  Permalink

  A Katowice??????

  • 29 listopada 2016 o 08:40
   Permalink

   Jak widać nie ma. Można wziąć się w garść i samemu coś zorganizować 🙂
   Myślę, że dużo ludzi byłoby zainteresowanych.

 • 1 lipca 2017 o 15:11
  Permalink

  i nazwać QAtowice 🙂

Komentarze są wyłączone.