Jak zostałem testerem 03: Mikołaj

Tuż przed dniem Świętego Mikołaja, w cyklu „Jak zostałem testerem”, proponuję Wam wywiad z… Mikołajem. Swoją dotychczasową karierę zawodową związał on w większości z firmami działającymi na rynku sieci komórkowych.

 
Przedstaw się proszę.
Mam na imię Mikołaj. Pracuję na stanowisku Test Project Manager. Obszar mojej odpowiedzialności to tzw. Front-end Planning; zajmuję się między innymi zarządzaniem zespołem, estymatami, tworzeniem harmonogramu, zagadnieniami budżetowymi (CAPEX i OPEX).

 
Kiedy i jak zacząłeś swoją karierę jako tester oprogramowania? Czy wcześniej kształciłeś się w tym kierunku?
Karierę zacząłem 8 lat temu w Nokii, w zespole testów regresyjnych. Wykonywałem wtedy manualne testy black-boxowe dla stacji bazowych telefonii komórkowej. Wcześniej studiowałem telekomunikację w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Studia te dały mi solidne podstawy techniczne i na pewno bardzo ułatwiły dostanie się do Nokii.

 
Jakie predyspozycje i umiejętności są według Ciebie najważniejsze w pracy specjalisty QA czy też testera?
Według mnie są to: dociekliwość, dbałość o szczegóły, wytrwałość i spostrzegawczość.

 
Co możesz doradzić osobom dopiero przygotowującym się do tego zawodu lub początkującym?
Myślę, że warto ukończyć studia techniczne powiązane z informatyką. W moim przypadku studia z telekomunikacji idealnie przygotowały mnie do testów związanych z telefonią komórkową. Warto uczyć się podstaw programowania, bo to rozwija umiejętności analitycznego myślenia, które bardzo przydają się w pracy testera. Poza tym obecnie w testowaniu oprogramowania jest też duży nacisk na automatyzację. Zachęcam też do tego, aby chodzić na targi pracy i czytać ogłoszenia firm. Daje to poglądowy obraz w jakich obszarach warto się rozwijać i w jakich branżach jest najwięcej ofert pracy.

 
Jakie trendy, Twoim zdaniem, rozwiną się w najbliższej przyszłości w Software Quality Assurance/Quality Control?
Cloud, czyli chmura obliczeniowa 🙂

 
Dziękuję za rozmowę.

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online