Na dobry początek: dlaczego powstał ten blog i dla kogo jest przeznaczony?

W pierwszych słowach serdecznie witam Cię na moim blogu 🙂 Zanim zacznę w kolejnych wpisach udzielać odpowiedzi na tytułowe pytanie Jak zostać testerem oprogramowania?, chcę krótko opisać genezę tej witryny oraz grupę, do której w sposób szczególny będę kierował swój przekaz.

Obserwując branżę testowania oprogramowania, m.in. poprzez strony i dyskusje w Internecie, rozmowy ze znajomymi, a także z kandydatami zgłaszającymi się do pracy, zauważam, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w pracy testera.

Czasem są to studenci ostatnich lat, zaczynający dopiero swoją karierę zawodową. Często są to pracownicy z innej branży, którzy po kilku latach uświadamiają sobie, że ich ścieżka kariery nie wygląda tak, jak powinna. Niektórzy podążają za wizją wyższych zarobków w zawodzie tzw. informatyka i planują zacząć od stanowiska testera. Zdarzają się osoby już pracujące w szeroko rozumianym sektorze IT, które chcą się bardziej wyspecjalizować i wkroczyć na obszar Software Development.

Myślę, że liczba kandydatów na Junior Tester/QA jest wprost proporcjonalna do rosnącego zapotrzebowania polskiego rynku na takich specjalistów. Jednocześnie mam wrażenie, że początkujący testerzy nie znajdują obecnie w Internecie wystarczających materiałów na podstawowym poziomie. Jest sporo źródeł wiedzy technicznej, ale mało pisze się o aspektach miękkich:
– dla kogo jest ta praca,
– nad jakimi umiejętnościami warto pracować i dlaczego,
– jak można przygotować się do swojej pierwszej pracy w Software Quality Control / Quality Assurance, nawet jeśli obecnie robisz coś zupełnie innego.

Z tych powodów postanowiłem stworzyć miejsce, w którym opiszę podstawowe zagadnienia i podzielę się swoimi doświadczeniami. Mam nadzieję, że osoby zaczynające swoją przygodę z testowaniem znajdą tutaj źródło wartościowej wiedzy. A jeśli będą tutaj zaglądać również bardziej doświadczeni testerzy, to będą mogli oni przedstawić swój punkt widzenia. Liczę na opinie jednych i drugich oraz uzupełnienia poruszanych tematów, zwłaszcza w formie komentarzy dodawanych do poszczególnych wpisów.

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online

6 myśli na temat “Na dobry początek: dlaczego powstał ten blog i dla kogo jest przeznaczony?

 • 18 lutego 2016 o 16:48
  Permalink

  Cześć

  Koniecznie napisz jak przedstawiała się Twoja ścieżka zawodowa 🙂
  Obecnie sama uczę się intensywnie zagadnień związanych z testowaniem, chociaż jestem już jakiś czas po studiach, a z wykształcenia jestem marketingowcem.

  Przyda się trochę pozytywnej motywacji 😉

  Pozdrawiam,
  Kasia

  • 18 lutego 2016 o 23:51
   Permalink

   Cześć, dzięki za komentarz 🙂

   Temat ścieżek zawodowych testerek i testerów na pewno wymaga szerszego potraktowania. Chcę zachęcić znajome osoby z branży do podzielenia się tutaj swoimi historiami, niekiedy bardzo nietypowymi. Myślę, że dostarczy to czytelnikom tego bloga sporo inspiracji i motywacji.

   A moja droga do testera była raczej standardowa – studia i poprzednia praca związane z informatyką. Pozdrawiam!

 • 11 kwietnia 2016 o 14:46
  Permalink

  Cześć właśnie trafiłem na bloga i dodałem do zakładek!

  Mam nadzieję że wystarczy Ci zapału do prowadzenia i przekażesz cenne informacje.
  Mnie interesuje jak wygląda uczestnictwo w projekcie testerskim, tzn. jak to wygląda od strony praktycznej w firmie, a dalej wykonywanie obowiązków – jak najwięcej szczegółów.

 • 30 czerwca 2016 o 19:41
  Permalink

  Dziękuję za stworzenie bardzo potrzebnego i wartościowego bloga. Liczę na często pojawiajace się posty 🙂

  Mam nadzieję, że będzie sporo materiałów i informacji „z wewnątrz”, o których zazwyczaj osoby niepracujące w zawodzie nie mają pojęcia, a także trochę informacji o charakterze praktycznym, które umożliwią osobom spoza branży zrozumieć jak to wszystko działa i co tak naprawdę ten tester robi przez 8 godzin pracy 🙂

 • 28 lipca 2016 o 13:27
  Permalink

  Witam Serdecznie,
  Od niedawna interesuje się zagadnieniem testowania i chciałbym spróbować ,niestety albo stety praca która wykonuje nie daje mi satysfakcji. Zawsze ciągnęło mnie do informatyki choć studia zupełnie inne. W związku z tym mam kilka pytań.
  1. Jak zacząć , sprawdzić czy to jest to i czy to mi się spodoba.
  2. Czy można zacząć próbować bez kursu ,czy kurs jest niezbędny żeby w ogóle myślec o testowaniu.
  3. Jakimi narzędziami posługiwać się na początku

  Będę wdzięczny za odpowiedzi 🙂

  • 22 września 2016 o 20:14
   Permalink

   Witam i dziękuję za zadane pytania. Zwłaszcza to pierwsze z nich jest mi zadawane coraz częściej. Nie jestem w stanie odpisywać na bieżąco i indywidualnie na wszystkie, ale na pewno wezmę je pod uwagę pisząc najbliższe posty. Pozdrawiam!

Komentarze są wyłączone.