Jak zacząć testowanie oprogramowania – trzy sposoby na zdobycie doświadczenia w zawodzie testera

„Najtrudniejszy pierwszy krok” – śpiewała Anna Jantar w popularnej piosence. Tę frazę można też odnieść do trudnych początków kariery testera. Dziękując Wam za interesujące komentarze postanowiłem znaleźć odpowiedzi na coraz częściej zadawane pytania: Jak zacząć testowanie? Jak zdobyć doświadczenie praktyczne?
 
W poprzednich wpisach podkreślałem rolę motywacji i cech charakteru pomocnych w profesji testera. W jednym z kolejnych będzie więcej o umiejętnościach technicznych, które warto zdobyć przed podjęciem tej pracy. Ale jeśli te kroki już za Tobą i nadal jesteś osobą zdeterminowaną, aby testować, to przyda Ci się kilka wskazówek jak można przejść do zdobywania doświadczenia.
 

Staż lub praktyka

Pierwszy opisany sposób dotyczy przede wszystkim studentów i absolwentów. W wielu firmach młodym ludziom oferuje się staże lub praktyki na stanowisku testera/QA, które w dłuższej perspektywie mogą przerodzić się w umowy o pracę. Tak więc monitoruj na bieżąco ogłoszenia na portalach z ofertami pracy, a także bezpośrednio na stronach firm często oferujących programy stażowe. Aktywnie bierz udział w targach pracy na uczelni i poza nią, mając przy sobie co najmniej kilka egzemplarzy dobrze przygotowanego CV. Sprawdzaj informacje o wydarzeniach i konkursach organizowanych przez firmy – to często najkrótsza ścieżka do zdobycia uznania w oczach pracodawcy. Przejawiaj inicjatywę, nie bój się aplikować, rozmawiać i pytać.
Jeśli już zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj że to dla Ciebie inwestycja w lepszą przyszłość. Mając możliwość nauki i komercyjnego doświadczenia, warto rozważyć nawet darmową praktykę lub czasową pracę za minimalną stawkę. Warto w tym kontekście przeczytać inspirującą historię udanej praktyki w testowaniu oprogramowania.
 

Rekrutacja na stanowisko Młodszego Testera w zbliżonej domenie

Sposób drugi może być pomocny dla osób, które obecnie pracują w innej branży i chcą się przekwalifikować na specjalistę ds. jakości oprogramowania. Zastanów się, czy Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego nie można wykorzystać w pracy testera. Dla przykładu, jeśli pracujesz w księgowości czy finansach – przeszukaj oferty pracy producentów oprogramowania dla tego sektora. Analogicznie dla motoryzacji, energetyki, telekomunikacji itd. Wiele instytucji (jak np. banki) ma własne zespoły tworzące lub walidujące oprogramowanie – może jest opcja zmiany działu lub stanowiska wewnątrz Twojej aktualnej firmy?
Na pewno dużym plusem takiej kandydatury będzie dobra znajomość branży, dla której powstaje testowany system, i zdolność oceny jego jakości z perspektywy użytkownika. Jeśli oprócz tego w czasie rekrutacji wykażesz właściwą motywację, znajomość podstaw testowania i niezły angielski, to pracodawca może przymknąć oko na Twój brak doświadczenia i zaoferuje Ci posadę.
 

Testowanie rozmaitych aplikacji i stron internetowych

Jeśli powyższe sposoby zawiodą – pozostaje trzeci, który możesz zrealizować indywidualnie. Rozejrzyj się wokół i zidentyfikuj oprogramowanie, z którego korzystasz na co dzień. Może jakieś aplikacje na telefonie, tablecie, dekoderze telewizji cyfrowej? Lub strony internetowe, które odwiedzasz?
Spróbuj popatrzeć na nie krytycznie i znaleźć ich defekty. Jak możesz je zaklasyfikować (np. jako funkcjonalne czy nie)? Jak są one uciążliwe dla użytkownika? Otwórz edytor tekstu i opisz je po angielsku, łącznie z krokami ich reprodukcji. W wielu przypadkach znalezione defekty można zgłosić autorom, np. poprzez link lub sekcję „zgłoś błąd” na stronach internetowych. Jeśli przychodzi Ci to z trudnością, to zacznij od czegoś prostszego:

Nawet takie doświadczenia są lepsze niż nic i mogą później zaprocentować na rozmowie kwalifikacyjnej czy też w pracy. A czasem są sowicie nagradzane 🙂
 
Mam nadzieję, że teraz będzie Ci nieco łatwiej zrobić ten pierwszy krok. Powodzenia!

Pobierz bezpłatnego e-booka dla początkującego testera Tester oprogramowania - szkolenie online

2 myśli na temat “Jak zacząć testowanie oprogramowania – trzy sposoby na zdobycie doświadczenia w zawodzie testera

  • 24 lipca 2017 o 21:23
    Permalink

    Witam Po pierwsze – dziękuję za tego bloga. Takiego miejsca w sieci szukałam i mam nadzieję, że wartościowych treści będzie przybywać.
    Ogólna wiedza kim jest tester i co mniej więcej robi jest. Teraz chętnie bym się dowiedziała, co może być „dalej”. Tzn. jak wyglądają przykładowe (modelowe?) ścieżki kariery do poszczególnych możliwych specjalizacji testerskich. Jakie kroki należy podjąć, w co zainwestować czas, jakich pracodawców szukać? Nie wiem, czy moje pytania mają sens, bo być może nie da się tego usystematyzować, gdyż wszystko zależy od firmy/branży/etc. Ale jeśli się da, a Ty Michale znajdziesz na to czas i chęci, to myślę, że będzie to interesujące dla wielu czytelników bloga. Pozdrawiam serdecznie

  • 14 sierpnia 2017 o 19:29
    Permalink

    Dzięki za wpis! Szukałem czegoś takiego, jak postawić swój pierwszy krok w temacie 🙂 teraz do roboty heh

Komentarze są wyłączone.